Politruk Jaroslav Hašek nás provázel Irkutskem

22.4.2015

Kulturní vystoupení skupiny mladých lidí k 70. výročí vítězstvíZoom gallery
Kulturní vystoupení skupiny mladých lidí k 70. výročí vítězství
Česká literární modla Jaroslav Hašek požívá v Irkustsku velké úcty - jako bolševický politruk.

Pondělí jsme strávili většinou tříděním našich poznámek, komunikaci s týlem v Praze, organizací videí a fotografií a psaním. Z cestovatelského pohledu tedy spíše odpočinkový den, který jsme však celkem potřebovali. 

Po té, co jsme v úterý ráno udělali ještě několik záběrů typických stavení, postavili jsme se na místo vypadající jako autobusová zastávka a doufali, že nám tady kolem jedenácté hodiny zastaví bus do Irkutsku. Bus přijel přesně a dokonce nám opravdu zastavil. Jízda vedla kolem vodní nádrže vybudované na Angaře před Irkutskem někdy v padesátých letech. Proto je dnes část Krugobajkalky (Trans-sibiřské magistrály vedoucí kolem Bajkalu) pod vodou a tudíž zcela neprůjezdná. Port Bajkal je tak konečnou stanicí slepého ramene dráhy a nová trať vede k Bajkalu západně přes hory. 

V autobuse si k Petrovi přisedl nějaký dobrovolný aktivista, který mu dal asi půlhodinovou lekci z globální politické situace, plánů prezidenta Putina a situace Ruska ve vztahu k Ukrajině. Po splnění svého „úkolu“ z autobusu vystoupil. My jsme pak v klidu dojeli do Irkutska, našli ubytování a vyrazili ulicí „Rudých Maďarů“ směrem k železničnímu muzeu. Tam jsme kromě jiného našli opět model ledoborce Bajkal, který do doby, než ho v boji naši legionáři rozstříleli, býval zřejmě pýchou bajkalského loďstva. Další naše kroky vedly k „Usadbě Sukačeva“, což je usedlost s velkým parkem, kde byl v roce 1919 usídlen legionářský štáb pod vedením generála Syrového. Bohužel, právě v den naší návštěvy probíhal „sanitární den“ a tak jsme se dovnitř nedostali. Podařilo se nám udělat ale pár snímků alespoň skrz plot. Zajímavé bylo také, že přímo u tohoto parku stojí tank T34, na němž byla skupina ruských mládežníků v uniformách vojáků Rudé armády a nadšenému publiku předváděla hudební představení podbarvené máváním rudého praporu. Jednalo se o součást intenzivně probíhajících oslav 70. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce.

Pak jsme se přesunuli na nábřeží Angary, kde jsme na rohu ulice Karla Marxe navštívili Muzeum Sibiře. Tady jsme našli fotografii, na které je vyfocen „politický výbor 5. Rudé armády v čele s vedoucím jednotky mezinárodního oddílu Jaroslav Haškem“. Pátá armáda bolševických sil vedená generálem Tuchačevským (později popraven Stalinem) svým postupem směrem na východ postupně vytlačovala Legie směrem na východ. Jaroslav Hašek, který od legií dezertoval a připojil se k bolševickým jednotkám, se tedy vypracoval až na hlavního politruka Páté rudé armády.

Od muzea jsme pak pokračovali ulicí Karla Marxe až k ústřední soše V. I. Lenina. Asi 100 metrů za ní, na adrese Karla Marxe 22, jsme pak narazili na pamětní desku opět Jaroslava Haška, takto „politruka 5. Rudé armády, československého spisovatele-komunisty, který zde pracoval od března do listopadu 1920“. Fotografie v muzeu i pamětní deska na ulici Karla Marxe 22 tak ve zkratce vypovídají o naší národní literární modle Jaroslavu Haškovi více než dost.

V nedaleké kavárně se nám pak asi po hodinovém snažení podařilo na internetu identifikovat místo, kde byl 7. února 1920 popraven a shozen pod led admirál Kolčak, od podzimu 1918 do konce roku 1919 proti-bolševický vládce Ruska sídlící v Omsku. Do dnes se vedou diskuse o tom, jakou roli ve vydání admirála Kolčaka představitelům levého křídla politických sil v Irkutsku sehrály československé legie, které ho měly střežit a dopravit do Vladivostoku.

Poprava admirála Kolčaka proběhla po týdenním soudním procesu a byla urychlena obavami ze snah o jeho osvobození. Stalo se to na břehu řeky Ušakovky, těsně u jejího ústí do Angary, kde byl admirál Kolčak zastřelen spolu s předsedou své vlády. Zjistili jsme také, že nedaleko odsud byla tomuto rozporuplnému diktátorovi postavena také socha. Jak místo, kde bylo tělo zastřeleného admirála Kolčaka vrženo pod led, tak jeho nedávno odhalený pomník jsme našli a zdokumentovali. 

     

Týmová fotografie u jednoho z domků v ListvjanceTýmová fotografie u jednoho z domků v Listvjance
Týmová fotografie u jednoho z domků v Listvjance
 Poslední pohled přes Bajkalské jezero směrem k jihu Poslední pohled přes Bajkalské jezero směrem k jihu
Poslední pohled přes Bajkalské jezero směrem k jihu
 Petr dostává lekci zahraniční i vnitřní politiky Ruska Petr dostává lekci zahraniční i vnitřní politiky Ruska
Petr dostává lekci zahraniční i vnitřní politiky Ruska
Ulice Rudých MaďarůUlice Rudých Maďarů
Ulice Rudých Maďarů
Domky v ulici Rudých MaďarůDomky v ulici Rudých Maďarů
Domky v ulici Rudých Maďarů
Petr s modelem ledoborce Bajkal. Foto se souhlasem správce muzea!
Petr s modelem ledoborce Bajkal. Foto se souhlasem správce muzea!
Petr filmuje vystoupení k oslavě 70. výročí
Petr filmuje vystoupení k oslavě 70. výročí
Nápis informující o tom, že Usadba Sukačeva, v roce 1919 sídlo štábu generála Syrového, má „sanitární den“
Nápis informující o tom, že Usadba Sukačeva, v roce 1919 sídlo štábu generála Syrového, má „sanitární den“
Dům, ve kterém byl umístěn štáb generála Syrového
Dům, ve kterém byl umístěn štáb generála Syrového
 Fotografie v Muzeu Sibiře na níž je: „Politické vedení 5. Armády (rudé), Jaroslav Hašek vedoucí mezinárodního oddílu“
Fotografie v Muzeu Sibiře na níž je: „Politické vedení 5. Armády (rudé), Jaroslav Hašek vedoucí mezinárodního oddílu“
Socha Lenina, ulice Karla Marxe, Irkutsk
Socha Lenina, ulice Karla Marxe, Irkutsk
Označení ulice Karla Marxe, irkutsk
Označení ulice Karla Marxe, irkutsk
Pamětní deska na domě č. 22, ulice Karla Marxe. Nápis říká: „V tomto domě pracoval od března do listopadu 1920 politruk 5. Rudé armády, československý spisovatel, komunista Jaroslav Hašek“
Soutok řeky Ušakovky a Angary, kde bylo pod led vhozeno tělo zastřeleného admirála Kolčaka
Soutok řeky Ušakovky a Angary, kde bylo pod led vhozeno tělo zastřeleného admirála Kolčaka
Nedávno postavený památník admirálu Kolčakovi nedaleko místa, kde byl 7. 2. 1920 popraven
Legionáři > Příběh filmu > Sibiř 2015 > Politruk Jaroslav Hašek nás provázel Irkutskem