Směr Bajkal - třicet hodin ve vlaku

18.4.2015

Čtvrtek a pátek, osmý a devátý den v Rusku, jsme strávili ve vlaku. Skoro tři dny vcelku, náš osobní a nejspíš nepřekonatelný rekord. 

 Vesničky a domky kolem trati Omsk - NovosibirskZoom gallery
Vesničky a domky kolem trati Omsk - Novosibirsk
Ve čtvrtek ráno se mě Petr zeptal, kdy nám přijíždí vlak do Novosibirsku. Šel jsem to prověřit a ukázalo se, že do cíle vlak přijede asi hodinu po té, co odletí letadlo, kterým jsme chtěli z Novosibirsku pokračovat do Irkutska. I nezkušený cestovatel jistě pochopí, že to není dobrá konstelace.

V taxi cestou na omské nádraží jsme proto domluvili záložní plán – zjistíme, zda z Novosibirsku jede do Irkutsku vlak a případně na něj hned koupíme lístky. V informacích nám paní řekla, že vlak náhodou jede a to hned 24 minuty po našem příjezdu, ale že mají jen horní místa. Vzhledem k tomu, že dosud všechny vlaky jely absolutně na čas, uvěřili jsme, že spoj stihneme. Horní místa jsme nepovažovali za problém a lístky jsme hned koupili. 

Když jsme se začali propracovávat na nástupiště, tak se v hale nádraží najednou objevil náš nyní velmi udýchaný řidič taxi a radoval se, že nás našel. Moc jsme tomu nerozuměli, ale rychle jsme pochopili – v ruce držel igelitový pytlík, ve kterém Petr přenáší svou drahocennou kameru. Ležela prý na zadním sedadle a vozila se už půl hodiny po městě…. Petr nepřítomnost kamery ještě nestačil ani zaznamenat a tak bylo jeho vyděšení ze ztráty i dojetí z opětovného shledání s kamerou dvojnásobné.

Z vlaku jsme pak poslali příjemnou ranní sms ještě spícímu Rostislavovi, který nám rezervace letadel a vlaků dělal s tím, abychom ho upozornili, že po svému probuzení bude muset část dne věnovat řešením toho, jak přeorganizovat naši cestu. Dalších asi 8 hodin cesty až do Novosibirsku proběhlo v klidu. Do Novosibirsku jsme dorazili na minutu přesně a přestoupili do vedle stojícího vlaku na přes 30 hodin trvající cesty do Irkutsku. V kupé s námi byli dva mladí bankovní úředníci vracející se ze služební cesty. Pohostili nás salámem a rybí konzervou a společně jsme pak vypili všechny zakázané zásoby vodky, které jsme měli. Oni pak ještě odešli do restauračního vagonu, ale my jsme se odebrali k spánku na našich horních bidýlkách. Tím pro nás bojový den s pořadovým číslem osm, čili čtvrtek, prožitý většinou ve vlaku skončil.

Den devátý pak probíhal celý ve vlaku – ranní vstávání na jejich výstupní stanici Krasnojarsk bylo pro naše spolucestující evidentně velmi těžkou a složitou záležitostí. Přes den s námi cestoval ještě příjemný pan Oleg – železničář a dříve horský průvodce. Ten byl pak vystřídán dvěma lidmi, o nichž nic nevíme, protože jsme zachumlaní na svých horních lehátkách prožívali odpoledne se svými počítači. Ve 21.29 hodin moskevského (02.29 místního) času jsme pak dojeli po 30 hodinách a 25 minutách jízdy do Irkutsku.    

Přípravy na májové oslavy – obnovování bílého značení na nádraží v OmskuPřípravy na májové oslavy – obnovování bílého značení na nádraží v Omsku
Přípravy na májové oslavy – obnovování bílého značení na nádraží v Omsku
Stanice Tatarskay – trať z Omsku do NovosibirskuStanice Tatarskay – trať z Omsku do Novosibirsku
Stanice Tatarskay – trať z Omsku do Novosibirsku
 Stanice Barabinsk – trať z Omsku do Novosibirsku Stanice Barabinsk – trať z Omsku do Novosibirsku
Stanice Barabinsk – trať z Omsku do Novosibirsku
Pohled z okna na krajinu západní Sibiře – břízy, břízy, břízyPohled z okna na krajinu západní Sibiře – břízy, břízy, břízy
Pohled z okna na krajinu západní Sibiře – břízy, břízy, břízy
 Vesničky a domky kolem trati Omsk - Novosibirsk Vesničky a domky kolem trati Omsk - Novosibirsk
Vesničky a domky kolem trati Omsk - Novosibirsk
Doufali jsme, že to vrtulník je pro nás, abychom stihli odlet z Novosibirsku, ale nebyl….
Doufali jsme, že to vrtulník je pro nás, abychom stihli odlet z Novosibirsku, ale nebyl….
Přejezd přes řeku Ob při dojezdu do Novosibirska
Přejezd přes řeku Ob při dojezdu do Novosibirska
Nádraží Novosibirsk
Nádraží Novosibirsk
 Pár minut přestupu na vlak 082 z Novosibirsku do Irkutsku
Pár minut přestupu na vlak 082 z Novosibirsku do Irkutsku
Stanice Ujar na trati Novosibirsk – Irkutsk
Stanice Ujar na trati Novosibirsk – Irkutsk
Zamrzlá říčka na trati Novosibirsk – Irkutsk
Zamrzlá říčka na trati Novosibirsk – Irkutsk
Sibiřská vesnička 1
Sibiřská vesnička 1
Přepřahání lokomotivy na stanici Zima – trať Novosibirsk-Irkutsk
Přepřahání lokomotivy na stanici Zima – trať Novosibirsk-Irkutsk
Sibiřská vesnička 2
Sibiřská vesnička 2
Sibiřská vesnička 3
Legionáři > Příběh filmu > Sibiř 2015 > Směr Bajkal - třicet hodin ve vlaku