Admirál Kolčak, pán Sibiře

Listopad 1918 V listopadu 1918 vstupuje vojenským pučem v Omsku do hry o Sibiř admirál Alexandr Vasiljevič Kolčak, někdejší carský vojevůdce s nesmírnou reputací a vojenskými úspěchy, ale také kontroverzní velitel a politik, který neváhal obětovat v ruském i svém vlastním zájmu tisíce životů vojáků i civilistů. Na Sibiři ovládl území o velikosti Polska, pod jeho moc se dostalo sedm milionů obyvatel. 

Chyběl mu ale přístup k hlavní dopravní a zásobovací tepně celé oblasti - transsibiřské magistrále. Tu měli pod kontrolou naši legionáři. Bylo tedy nevyhnutelné, že s nimi musí začít jednat. Jeho nedemokratický a brutální styl vlády vyvolával ale v řadách legionářů značnou nechuť ke spolupráci, ani Kolčak se k československým legiím nevyjadřoval obvykle zrovna příznivě. Vztahy "všeruského vládce", jak se sám tituloval, s legiemi byly proto často velmi napjaté. Nikoli ale nesmiřitelně nepřátelské, jak se ukázalo při překvapivém přijetí Kolčakovy nabídky pro legionářského generála Radolu Gajdu stát se velitelem v jeho armádě. V této funkci Gajda setrval až do září 1919, kdy z ní byl Kolčakem opět odstraněn. 

Po kolapsu režimu v Omsku snažil Kolčak s pomocí legionářů utéci dále na východ. Legie ho však nakonec po vyjednávání s místními politiky o svém dalším postupu na východ Sibiře vydaly levicové vládě v Irkutsku, od které se dostal k bolševickému soudu a ten jej 7. února 1920 nechal popravit.

 

 

 

Legionáři > Legie v čase > Admirál Kolčak, pán Sibiře