Čeljabinský incident, konec příměří Legií s bolševiky

14.května 1918 Konec křehkého příměří mezi bolševiky a Legiemi nastává tzv. čeljabinským incidentem květnu 1918. Němci se po dohodě s ruskou bolševickou vládou snaží po kolejích přemístit ze Sibiře směrem na západ co největší počet německých a rakousko-uherských válečných zajatců, aby je mohli využít na západní frontě. Transporty pro Rusy kdysi nepřátelských zajatců ze Sibiře se pohybují proti směru postupu Legií. Postup legionářů do Vladivostoku, odkud mají vyplout přes USA do vlasti, se kvůli transportům jejich někdejších spolubojovníků v protisměru téměř zastavuje. To působí na obou stranách značné napětí. To vrcholí 14. května 1918 v Čeljabinsku. Maďarští zajatci vyhazují z vlaku kus litiny, který těžce raní příslušníka Legií. Zranění je natolik vážné, že se jeho spolubojovníci domnívají, že je mrtev. To je rozzuří. Zastavují transport, nacházejí viníka a zabijí ho.

Místní sovětské úřady české aktéry incidentu zatýkají. Velitelé legií docházejí k závěru, že jediná možnost, jak své spolubojovníky osvobodit, je síla. Měli s bolševiky už dost zkušeností na to, aby věděli, že to je jediné, čemu bolševici rozumí. Proto obsazují Čeljabinsk a vězně osvobozují.

To znamená konec jakýchkoli pokusů se s bolševiky domluvit po dobrém, nemluvě o tom, že by legionáři přistoupili na požadavky na odzbrojení. Rostoucí nedůvěra mezi Legiemi a bolševiky přerůstá v otevřené nepřátelství.

Legionáři > Legie v čase > Čeljabinský incident, konec příměří Legií s bolševiky